A lézeres jelölés olyan érintésmentes nyomtatási technikaként jelent meg, amely képes kiváló minőségű 1D vonalkódok, 2D kódok, beleértve a QR és a GS1 DataMatrix kódokat, több soros szöveg, tételszámok, tételkódok, logók és egyéb kódok gravírozására a legkülönbözőbb termékeken. Ez az eljárás nem csak lényeges termékinformációkat és azonosítást biztosít tartós kódokkal, hanem a nyomon követhetőség biztosítását is elősegíti. A lézerek különböző teljesítményűek, hogy megfeleljenek a különböző hordozóknak és alkalmazásoknak. Az iparágban a legszélesebb körben használtak közé tartoznak a szálas és az UV-lézerek - mindkettő szilárdtest-technológiára épül.

A szilárdtest-lézerek elsősorban abban különböznek a CO2- és más gázlézerektől, hogy aktív lézermédiumként szilárd anyagot, például kristályt vagy optikai szálat használnak gáz vagy gázkeverék helyett. A szilárdtest-lézerek, beleértve a szál- és UV-lézereket is, hatékonyságukról és minőségükről ismertek különböző anyagok jelölésében, amelyek a CO2-lézerek számára kihívást jelentenek, mint például a fém és a rugalmas fólia.

Fém

Fémdobozok és -alkatrészek jelölésekor a szálas lézereket gyakran használják gravírozásra vagy izzításra. Az izzítás kontrasztot hoz létre helyi hő alkalmazásával, amely oxidációhoz vezet. A szálas lézerek anyagot is eltávolíthatnak a jelölés kontrasztjának előállításához. Bizonyos anyagokon, például rozsdamentes acélon, különböző színeket lehet elérni a lézer paramétereinek, például az impulzusfrekvenciának a manipulálásával. Ez a sokoldalúság különösen előnyös az autóiparban és a repülőgépiparban az alkatrészek nyomon követése során. Bár az UV-lézerekkel nem lehet a szálas lézerek színváltozásait elérni, számos fémfelületen egyszerű gravírozást tudnak végezni. 

Műanyag

Bizonyos műanyagok esetében a szálas lézerek hatására az anyag „habosodik”, és a levegő- vagy gázbuborékok képződésével kontrasztot hoz létre. Más műanyagfelületeken színváltozást lehet elérni.

A műanyag palackok és műanyag alkatrészek jelölésekor az UV-lézerek más mechanizmust kínálnak. Minimális füst- és gőzkibocsátás mellett képesek fotokémiai reakciót kiváltani, és ideálisak a nagy sűrűségű polietilén (HDPE), az alacsony sűrűségű polietilén (LDPE) és a műszálas anyagok jelölésére. Az új és innovatív lézerek, mint például a Videojet 7920 UV-lézer, a rugalmas fóliák és a fokozottan újrahasznosítható anyagok, például a mono-anyagok jelölésére is alkalmasak

Üveg

Az UV-lézerek kiválóan alkalmasak az üvegre történő jelölésre anélkül, hogy lepattogzást vagy mikrorepedést okoznának, és ideálisak a hamisított termékek elleni küzdelemhez. A szálas lézerek általában nem alkalmasak üvegre történő jelölésre a csomagolási vagy gyártási műveletek során, mivel az üveg nem nyeli el a szálas lézer hullámhosszát.

Integrálhatóság

A szálas és az UV-lézerek összehasonlításakor fontos figyelembe venni az alkalmazás és a gyártási környezet sajátos követelményeit. Mindkét lézertechnológiát különböző méretű és tájolású jelölőfejjel rendelkező modellekben kínálják, hogy számos alkalmazáshoz és helykorlátozáshoz alkalmazkodni tudjanak. A szálas lézerek rendelkeznek az elérhető legszélesebb jelölési mezőkkel, így több szöveg és nagyobb vonalkódok és grafikák jelölhetők egyetlen menetben. Az olyan innovációk, mint a Videojet SmartFocus™ technológia, amely a Videojet 7920 UV-lézerrel érhető el, lehetővé teszi a különböző méretű termékek jelölését ugyanazon a jelölési mezőn, és automatikusan beállítja a lézer fókusztávolságát a munka beállítása után.

Mind a szál-, mind az UV-lézer által előállított jelölések következetesen megfelelnek az optimális látórendszeri olvashatóság minőségi követelményeinek. Míg a szálas lézerek jól alkalmazhatók a nagy sűrűségű anyagokhoz és a nagy sebességű jelölést és mély kontrasztot igénylő alkalmazásokhoz, addig az UV-lézerek ideálisak az érzékeny anyagokhoz, ahol minimális hőbevitelre van szükség. A szál- és UV-lézerek közötti választásnak a gyártási környezet, a jelölendő anyagok és a mintákkal végzett tesztelés egyedi követelményei alapján kell történnie. A lézerválasztás megkönnyítése érdekében a Videojet a világ öt pontján korszerű mintalaboratóriumokat működtet, amelyekben a Videojet ügyfeleinek alkalmazásait reprodukálják, és a kódminőséget változó valós körülmények között tesztelik. 

Címkék:

Nincsenek címkék